3. 6. 2024

Jak na medvědy: Prevence a reakce při setkání

V Evro­pě je hned něko­lik zemí, kde se vysky­tu­jí med­vě­di. Ti se z vět­ši­ny sna­ží lidem vyhý­bat – roz­hod­ně se nejed­ná o krve­lač­nou bes­tii. Bohu­žel mno­ho lidí netu­ší, jak se při setká­ní s tou­to šel­mou cho­vat a tím si prá­vě kole­du­jí o útok.

Ten­to člá­nek je tedy návo­dem k tomu, jak se tako­vé­mu setká­ní nej­lé­pe vyhnout a jak se zacho­vat, když už k němu dojde. Záro­veň bychom vás chtě­li vyzvat k tomu, abys­te nám dali vědět, pokud víte o mís­tě, kde se med­vě­di nebo­jí při­jít nebez­peč­ně blíz­ko lid­ským obyd­lím. Nej­vět­ším láka­dlem býva­jí napří­klad kon­tej­ne­ry a my bychom se rádi podí­le­li na mini­ma­li­za­ci kon­flik­tů mezi med­vě­dy a lid­ský­mi osadami.

Jak předejít setkání s medvědem

Znát medvědí teritorium

Při plá­no­vá­ní výle­tu do oblas­ti, kde se vysky­tu­jí med­vě­di, je důle­ži­té zís­kat infor­ma­ce o jejich teri­to­riu a roz­ší­ře­ní. V Evro­pě se med­vě­di vysky­tu­jí ve více zemích, než by se moh­lo zdát. Napří­klad v Pol­sku a Slo­ven­sku, lze med­vě­dy potkat v hor­ských lesích. Do Čech se občas med­věd zatou­lá za Slo­ven­ska, tak­že ho výji­meč­ně může­me potkat napří­klad v Bes­ky­dech či Karpatech.

Dal­ší­mi evrop­ský­mi desti­na­ce­mi, kde med­vě­di žijí, jsou hor­ské oblas­ti Bal­ká­nu a Kar­pat­ské­ho oblou­ku. Rumun­sko, Bul­har­sko a Slo­vin­sko, ale tře­ba i Itá­lie a sever­ní Špa­něl­sko pat­ří mezi země, kde může­te spat­řit med­vě­dy v jejich při­ro­ze­ném pro­stře­dí. Tito sil­ní a majestát­ní tvo­ro­vé zde hra­jí klí­čo­vou roli v eko­sys­té­mech, a pro­to je důle­ži­té je respek­to­vat a umož­nit jim žít ve svém při­ro­ze­ném prostředí.

Buďte obezřetní a všímejte si různých stop

Snaž­te se cho­dit mini­mál­ně ve dvo­ji­cích či ve sku­pi­nách a neroz­dě­luj­te se. Při pohy­bu teré­nem se drž­te vyzna­če­ných ste­zek a buď­te ostra­ži­tí pře­de­vším ráno, večer a v noci, kdy jsou med­vě­di nej­ak­tiv­něj­ší. To ale pla­tí i během dne, pře­de­vším blíz­ko zdro­jů med­vě­dí potra­vy (borův­ky, mali­ny, zdech­li­ny zví­řat atd) či u mokřa­dů.

Nej­ne­bez­peč­něj­ší je tichá chůze v keřo­vi­tém poros­tu, hro­zí tu nebez­pe­čí, že med­vě­da pře­kva­pí­te zblíz­ka. Buď­te zvlášť opa­tr­ní při níz­ké vidi­tel­nos­ti (mlha) nebo sly­ši­tel­nos­ti (sil­ný́ déšť, vítr, hukot poto­ka atd.).

Pří­tom­nost med­vě­da může­te poznat pod­le stop v hlí­ně i na stro­mech (záškra­by a záhry­zy), pod­le tru­su, může­te ale také nara­zit na zvá­le­né poros­ty malin či borův­čí. Věnuj­te ale také pozor­nost spla­še­né zvě­ři, kři­ku sojek, beká­ní srn­čí zvě­ře apod.

Buďte hluční

Když jste v les­ním pro­stře­dí, udr­žuj­te hla­si­tý hovor a pokud máte děti, nech­te je hrát si hluč­ně. Může­te si tře­ba i zpí­vat (klid­ně i faleš­ně), pís­kat si, tles­kat nebo se ozvat růz­ný­mi „umě­lý­mi“ zvu­ky (cin­ká­ní kovo­vých před­mě­tů, např. turis­tic­kých holí).

Čas od času tře­ba zlom­te kla­cek nebo jím bou­chej­te o stro­my. Může­te si na batoh zavě­sit rol­nič­ku (už jsme ale sly­še­li i názor, že pokud jde o med­vě­dy, kte­ří jsou zvyklí na lidi, ten­to pra­vi­del­ný zvuk spí­še při­lá­ká jejich zvědavost.)

Med­vě­da jed­no­du­še infor­mu­je­te o vaší pří­tom­nos­ti a dáte mu šan­ci, aby se vyhnul setká­ní s vámi. Med­vě­di obvykle o střed s lid­mi nestojí.

Pozor na silné vůně

Nepo­u­ží­vej­te žád­né parfémy, ani sil­ně voňa­vé opa­lo­va­cí krémy či šam­po­ny. Nedo­po­ru­ču­jí se pře­de­vším pří­prav­ky s medo­vou, oře­cho­vou či ovoc­nou vůní. Med­vě­da, podob­ně jako jiné živo­či­chy, odra­zu­je lid­ský pach. Nepo­u­ží­vat ani deo­do­rant by tedy v tom­to pří­pa­dě moh­lo mít pozi­tiv­ní vliv, mys­le­te ale na své par­ťá­ky. Jíd­lo měj­te pokud mož­no nea­ro­ma­tic­ké a pacho­vě izo­lo­va­né. Roz­dě­lá­vej­te jen tolik jíd­la, kolik sníte.

Zvláš­tě opa­tr­ní buď­te, pokud nara­zí­te na uhy­nu­té zví­ře. Med­věd zdech­li­ny při­ro­ze­ně vyhle­dá­vá a likvi­du­je. Prav­dě­po­dob­nost, že se tu potká­te se tedy veli­ce zvyšuje.

Nikdy nene­chá­vej­te odpad­ky, slup­ky, ohryz­ky a jiné zbyt­ky potra­vin kde­ko­liv v pří­ro­dě, či v blíz­kos­ti chat. Odnes­te si je s sebou!

Hlídejte si psy

Drž­te své psy na vodít­ku a pod kon­t­ro­lou. Ide­ál­ně je sebou vůbec do oblas­tí s výsky­tem med­vě­da vůbec neber­te. Psi mohou med­vě­da ucí­tit a zaú­to­čit na něj nebo před ním budou utí­kat a dove­dou ho až k vám.

Při táboření

Výběr vhodného místa

K tábo­ře­ní si vyber­te mís­to vzdá­le­něj­ší od vyšla­pa­ných zví­ře­cích ste­zek, ale také bře­hů poto­ků a řek. Vyhý­bej­te se i mís­tům blíz­ko zdro­jů med­vě­dí potra­vy (borův­ky, mali­ny, zdech­li­ny zví­řat atd) či mokřadům.

Nenechávejte potraviny venku

Mís­to, kde vaří­te, by mělo být vzdá­le­no nejmé­ně 50 m, ide­lál­ně ale 100 m od tábo­řiš­tě po vět­ru. V žád­ném pří­pa­dě nevař­te ani nejez­te ve sta­nu, ani v jeho blíz­kos­ti. Pokud si bude­te při­pra­vo­vat jíd­lo opé­ká­ním na ohni, buď­te ostra­ži­tí. Je-li med­věd nablíz­ku, může ho vůně jíd­la přilákat.

Nádo­bí a vše, co při­šlo do sty­ku s potra­vi­na­mi udr­žuj­te v čis­to­tě a skla­duj­te spo­lu s jíd­lem. Pokr­my v kon­zer­vách sněz­te hned po ote­vře­ní. Neskla­duj­te žád­né jíd­lo nebo pro­ni­ka­vě voní­cí věci (parfémy, zub­ní pas­ty a veš­ke­rou kos­me­ti­ku) uvnitř sta­nu.

Ide­ál­ně skla­duj­te všech­no jíd­lo i pro­ni­ka­vě voní­cí věci v med­vě­dím kanystru ale­spoň 50 až 100 m od sta­nu. Pokud nemá­te med­vě­dí kanystr, najdě­te si strom vzdá­le­ný od vaše­ho kem­pu nejmé­ně 200 m po vět­ru a potra­vi­ny, kos­me­ti­ku i odpad­ky zavěs­te na větev nejmé­ně 4 m nad zemí. (Pou­žij­te para­cord a kámen, kte­rý přes větev pře­ho­dí­te.). I odpad­ky by měly být usklad­ně­ny v malých pře­nos­ných kon­tej­ne­rech nebo v uza­vře­ných ige­li­to­vých sáčcích.

Co dělat při setkání s medvědem

Zůstaňte klidní

Pokud se ocit­ne­te v blíz­kos­ti med­vě­do­vi (méně, než 100 m), ve všech pří­pa­dech zůstaň­te hlav­ně klid­ní (ale­spoň na venek). Med­věd vás může vní­mat jako hroz­bu, pokud začne­te pani­ka­řit nebo se pohy­bu­je­te ner­vóz­ně. Zůstaň­te vzpří­me­ní, dívej­te se vždy jeho smě­rem a dýchej­te poma­lu a klidně.

Setká-li se med­věd s nevhod­nou reak­cí ze stra­ny člo­vě­ka, setká­ní se může vystup­ňo­vat do úto­ku, ale vět­ši­nou kon­čí dří­ve než dojde k fyzic­ké­mu kon­tak­tu. V 91 % pří­pa­dů stře­tu člo­vě­ka s med­vě­dem nahlá­še­ných do mys­li­vec­ké sta­tis­ti­ky od roku 2007 do 2014 k úto­ku nedošlo.

Pokud si vás medvěd ještě nevšiml

Zůstaň­te klid­ně stát a posuď­te situ­a­ci – je si med­věd vědom vaší pří­tom­nos­ti? Pokud ne, poma­lu ustu­puj­te zpět a pokus­te se ho obe­jít vel­kým oblou­kem. Cho­vej­te se tiše – nemluv­te na něj ani nekřičte, abys­te ho nevy­le­ka­li a nevy­pro­vo­ko­va­li k úto­ku. Dej­te med­vě­do­vi dosta­tek pro­sto­ru a zajis­tě­te, aby měl vol­nou úni­ko­vou cestu.

Poma­lu se pohy­buj­te zpět smě­rem, odkud jste při­šli. Neo­tá­čej­te se zády a nedě­lej­te rych­lé pohy­by. Nikdy po med­vě­do­vi nic nehá­zej­te. Ustu­puj­te pozvol­na, aby med­věd věděl, že není váš nepří­tel. Drž­te si med­vě­da stá­le na dohled, abys­te byli při­pra­ve­ni na jeho reakci.

Pokud si vás medvěd všiml

medvědice v NP Seqoia 
Foto Michaela Hrdá

Pokud je zřej­mé, že med­věd si vás vši­ml, zůstaň­te klid­ní a rych­le vyhod­noť­te situ­a­ci. Hlav­ně nepa­ni­kařte a vyhně­te se náh­lým pohy­bům, abys­te med­vě­da nevy­pro­vo­ko­va­li. Pokud je to mož­né, zůstaň­te pohro­ma­dě jako skupina.

Nikdy neu­tí­kej­te – to by moh­lo med­vě­da vypro­vo­ko­vat k pro­ná­sle­do­vá­ní. Navíc pro­ti němu nemá­te šan­ci; med­věd doká­že běžet rych­los­tí přes 45 km/h, zatím­co člo­věk maxi­mál­ně oko­lo 30 km/h.

Stá­le sle­duj­te med­vě­da a jeho reak­ce, ale vyhně­te se pří­mé­mu oční­mu kon­tak­tu, kte­rý by mohl vyvo­lat útok. Pokud se med­věd posta­ví na zad­ní nohy, vystr­čí nos do vzdu­chu a kývá hla­vou ze stra­ny na stra­nu, sna­ží se vás lépe roz­po­znat pomo­cí zra­ku a čichu. Nepa­ni­kař­te, Toto není útoč­ná pozice!

Klid­ně na něj mluv­te hlu­bo­kým hla­sem, aby věděl, že jste člo­věk, a poma­lu mávej­te ruka­ma nad hla­vou, abys­te vypa­da­li vět­ší. Snaž­te se zvět­šit vzdá­le­nost mezi vámi a poma­lu ustu­puj­te zpět. Pokud med­věd ví o vaší pří­tom­nos­ti, ale nepro­je­vu­je zájem, ode­jdě­te poma­lu stej­ným smě­rem, odkud jste při­šli, ale nikdy neutíkejte.

Pokud nara­zí­te na med­ví­ďa­ta, nesnaž­te se k nim při­blí­žit – med­vě­di­ce bude urči­tě poblíž a může být vel­mi nebez­peč­ná při obra­ně svých mlá­ďat. Nikdy nevstu­puj­te mezi ně. Pokud se v tako­vé situ­a­ci ocit­ne­te, opět se vzda­luj­te smě­rem od mat­ky i mláďat.

Pokud si vás medvěd všiml a jde vaším směrem

Pla­tí vše, z před­cho­zí­ho kro­ku. Hlav­ně zůstaň­te klid­ní. Jest­li se med­věd při­bli­žu­je poma­lu, může­te zku­sit odho­dit něja­ký objekt z bato­hu, nebo kus oble­če­ní. Med­věd by se u něj mohl zasta­vit. Nikdy ale nehá­zej­te nic smě­rem k med­vě­do­vi. Neod­ha­zuj­te batoh, mohl by vám v pří­pa­dě napa­de­ní ochrá­nit krk a hlavu.

Med­vě­di někdy pro­vá­dě­jí faleš­né úto­ky, kdy se rych­le při­blí­ží a těs­ně před vámi zasta­ví. Pokud k tomu dojde, zůstaň­te klid­ní a pokra­čuj­te v poma­lém ustu­po­vá­ní. Pokud med­věd začne pro­je­vo­vat agre­si­vi­tu, napří­klad mru­čí, ote­ví­rá tla­mu nebo vrhá kusy země, zůstá­vej­te klid­ní a poma­lu ustupujte.

Pokud je to mož­né, vyšpl­hej­te na strom ale­spoň do výš­ky 4 met­rů. Pama­tuj­te ale, že ani to není nej­bez­peč­něj­ší mís­to. Med­vě­di umí lézt na stro­my, ale dospě­lí med­vě­di obvykle nejsou tak obratní.

Pokud dojde k pří­mé­mu kon­tak­tu a nemá­te sprej, lehně­te si na zem tvá­ří k zemi a dělej­te mrt­vé­ho. Ruka­ma si chraň­te hla­vu a krk, až dokud med­věd neo­de­jde. Pokud máte batoh, stáh­ně­te si jej na hla­vu a krk. V pří­pa­dě, že vás med­věd pře­vrá­tí, zno­vu se dostaň­te do původ­ní polo­hy, abys­te měli bři­cho a ostat­ní život­ní orgá­ny chrá­ně­né při zemi. Brá­ní­cí se med­věd vět­ši­nou pře­sta­ne úto­čit, když zjis­tí, že už nejste hroz­bou. Aktiv­ní obra­na by moh­la pro­dlou­žit útok a zvý­šit prav­dě­po­dob­nost váž­né­ho zranění.

I když to může trvat dlou­ho, vydrž­te nehyb­ně a tiše. Med­věd může čekat poblíž, aby se ujis­til, že pro něj nepřed­sta­vu­je­te hroz­bu. Tepr­ve když je zřej­mé, že je pryč, může­te se poma­lu začít pohy­bo­vat a opa­tr­ně ode­jít. Pokud zjis­tí­te, že se med­věd stá­le v blíz­kos­ti pohy­bu­je, zaujmě­te opět ochran­nou polo­hu a vyčkejte.

Používání medvědího spreje

Med­vě­dí sprej je obran­ným pro­střed­kem pro­ti med­vě­dům. Máte-li tedy v úmys­lu vstou­pit do pro­stře­dí, kde je prav­dě­po­dob­né setká­ní s med­vě­dem, může­te tuto vari­an­tu zvá­žit. Měli bys­te ale mít sprej stá­le po ruce, v tom­to pří­pa­dě ho může­te pou­žít zhru­ba zbě­hem 6 sekund. Peč­li­vě si nastu­duj­te návod k použití!

Sprej pou­žij­te pou­ze v pří­pa­dě, že med­věd úto­čí a nemá­te mož­nost úni­ku. Ten­to spe­ci­ál­ní sprej způ­so­bu­je dočas­né podráž­dě­ní očí a dýcha­cích cest a vytvá­ří ochran­nou bari­é­ru mezi vámi a med­vě­dem. Med­vě­dí sprej je údaj­ně efek­tiv­něj­ší než střel­ná zbraň a musí být určen spe­ci­ál­ně na medvědy.

Použití medvědích petard (bear banger)

Pokud se chys­tá­te do Ame­ri­ky či Kana­dy, jsou tam k dostá­ní i tzv. med­vě­dí petar­dy (bear ban­ger). Jed­ná se o jed­no­du­ché pero, kte­ré vystře­lí veli­ce hla­si­tou stře­lu. Pou­žij­te je pou­ze k odpla­še­ní med­vě­dů, kte­ří si vás už všimli, ale neo­pouš­tě­jí oblast. Ačko­liv jsou petar­dy děla­né tak, aby nic nepod­pá­li­li, nepo­u­ží­vej­te je v lese v suchých podmínkách.

Měli bys­te se vyhnout tomu, aby petar­da vybuch­la za med­vě­dem, pro­to­že by ho mohl vypla­šit smě­rem k vám. Nestří­lej­te ani svis­le do vzdu­chu, stře­la může tech­nic­ky vybuch­nout mezi vámi a med­vě­dem, ale tak vyso­ko, že se stej­ně může roz­běh­nout smě­rem k vám. Ide­ál­ně to chce namí­řit tro­chu na stra­nu s níz­kou tra­jek­to­rií tak, aby stře­la dole­tě­la blíz­ko medvěda.

Bohu­žel u nás tyto pla­ši­če nejsou dostup­né. Také vás napadlo pou­žít kla­sic­ké petar­dy? Tak se zamys­le­te ješ­tě jed­nou. Zapr­vé, tyto oprav­du nejsou děla­né do lesa a pod­pá­lit ho by moh­lo být nebez­peč­něj­ší než být napad­nu­tý med­vě­dem. Za dru­hé – jak dlou­ho asi bude trvat, než vytáh­ne­te petar­du se zapa­lo­va­čem a petar­du pla­mín­kem zapá­lí­te v pří­pa­dě, že nefou­ká vítr? Odpo­věď je jas­ná, petar­da vhod­ným pla­ši­čem oprav­du není.

Už vyta­se­ní spre­je z opasku žádá znač­nou dáv­ku při­pra­ve­nos­ti a obe­zřet­nos­ti, kte­rá vás dost prav­dě­po­dob­ně opus­tí, pokud med­vě­da pře­kva­pí­te a bude jed­nat agre­siv­ně hned.

Jak podpořit bezpečnost s medvědy v obcích

Oslovte místní úřady a starosty

Pokud žije­te, nebo navště­vu­je­te oblast, kde med­vě­di vyhle­dá­va­jí potra­vu ve veřej­ných kon­tej­ne­rech, a víte o něja­kých, co nejsou zabez­pe­če­né, oslov­te míst­ní úřa­dy a sta­ros­ty. Navrh­ně­te insta­la­ci med­vě­dích odpad­ko­vých kon­tej­ne­rů, kte­ré jsou odol­né pro­ti roz­bi­tí a ote­vře­ní medvědem.

Kontaktujte odpovědné organizace

Způ­sobů, kte­rý­mi lze mini­ma­li­zo­vat kon­flik­ty mezi med­vě­dy a oby­va­te­li je mno­ho, skvě­lé tipy nalez­ne­te na strán­kách orga­ni­za­ce Zása­ho­vý tím pre med­ve­da hne­de­ho. Pokud jste napří­klad na Slo­venk­su navští­vi­li mís­to s výsky­tem med­vě­dů a máte pocit, že by se v pre­ven­ci a infor­mo­va­nos­ti turis­tů moh­lo udě­lat víc, kon­tak­tuj­te je s návrhem a kon­krét­ním mís­tem. Vaše spo­lu­prá­ce může pomo­ci mini­ma­li­zo­vat kon­flik­ty mezi med­vě­dy a lid­ský­mi osadami.