O nás

Psal se podzim roku 2018

Vznik

Psal se podzim roku 2018 a já jsem se právě vrátila z českých Bílých Karpat 

Psal se podzim roku 2018 a já se vrátila z českých Bílých Karpat okouzlená místními lukami se solitéry a malými polnostmi. „To chci u nás taky“, usmyslela jsem si při pohledu na naši pardubickou placku s lány tak obřími, že ten vzácný solitér či remízek se tam doslova ztratí.  

Trvalo rok, než jsem dala dohromady nějaký koncept a další, než se opravdu začalo něco dít. Následující 3 roky, tedy ještě před založením mi prošlo rukami necelých 400 stromů a keřů, většina ovocných. Při posledním sázení se vysadilo necelých 250 kousků a ruku k dílu přišlo přiložit neuvěřitelných 100 lidí. V takovém rozsahu už bylo těžké korigovat vše přes živnostenský list, a tak jsme byli nuceni založit neziskovou organizaci v podobě spolku. Ten nám zajišťuje zjednodušení sbírek na stromy, plánování i samotné sázení.

Cíle

Naším cílem není pouze výsadba stromů, rádi bychom zmenšovali

i travní plochy ve městech a nahrazovali je záhony či limitovali použití bílých světel, které narušuje nejen rytmy člověka, ale také vegetace, hmyzu i zvěře. V krajině chceme rozšiřovat květnaté louky, pomoct vlastníkům, kteří mulčují s přechodem na sečení a podobné aktivity, které povedou k větší diverzitě. Dále chceme vzdělávat vlastníky pozemků v tom, jak můžou upravovat své pachtovní smlouvy, aby jim nebyly jejich pozemky ničeny a degradovány zemědělskou činností.

Ovšem jedna z těch nejdůležitějších věcí je také tvoření komunity, kterou spojuje jedno – Láska k přírodě. Rádi se budeme potkávat se stejně naladěnými lidmi, po akci opečeme farmářský špekáček či jablko a navzájem se více poznáme.

Hledáme dobrovolníky i sponzory

Protože nás ale není moc, hledáme další dobrovolníky, kteří by nám s organizací trochu pomohli. V současné době potřebujeme hlavně někoho, kdo se bude starat o sociální sítě. Jeden z těch nejdůležitějších lidí v této fázi je někdo, kdo zajistí tvorbu internetových stránek. Uvítáme i jakoukoliv pomoc s reklamou a propagací či odbornější znalosti, co se týče krajiny, jako například v oblastech zemědělství, lesnictví, krajinné architektury, ekologie a pod. Také bude potřeba čtení vytipovaných zdrojů a zpracování důležitých informací do článků pro veřejnost. Pokud by nějaká spolupráce vyžadovala větší časovou investici, jsme schopní zaopatřit z grantů i honorář. Před každou výsadbou je potřeba spoustu malých organizačních věcí, kdy se hodí každá ruka navíc.

POKUD NÁM MŮŽETE NĚJAK POMOCI, PROSÍM, VYPLŇTE DOTAZNÍK ZDE, ZABERE VÁM JEN NĚKOLIK MINUT.

Samozřejmě, jako každý spolek, hledáme i sponzory v podobě různých firem a organizací. Samozřejmě i veřejnost bude moct i nadále finančně přispívat v podobě adopce stromů.

Jak se můžu zapojit?

Budeme velmi rádi, napiš nám a můžeme se domluvit.