Touto otázkou se zabývá projekt Bílé světlo, který založil občanský spolek Světlo do Tmy. Jejich cílem je naučit nás, jak správně svítit, abychom neničili svoje zdraví a nenarušovali jsme biorytmy našeho těla ani biorytmy v přírodě.

Modré vs. červené světlo

Ve dne jsem vystaveni svitu slunce, které obsahuje celou škálu vlnových délek. Každá vlnová délka se odráží jako určitá barva. Na jednom konci spektra vidíme modrou barvu a na druhém červenou, stejně jako v barvách duhy. Modrá strana spektra (krátké vlnové délky) na nás září pouze přes den a dává tělu signál, že teď má být aktivní a říkáme jí bílé světlo. K večeru bílé světlo mizí a vystupuje před světlo červené z druhé strany spektra (dlouhé vlnové délky). Červené světlo říká tělu, že je čas na spánek, odpočinek a regeneraci. Červené světlo na nás zářilo i z ohně a biorytmy člověka tak nenarušovalo.

Také první žárovky svítily hlavně v červeném spektru, po II. Světové válce se však rozšířilo užívání nových zářivek. Byly úspornější, svítily více a svítily bíle, podobně jako na bílého dne. Začaly se používat uvnitř i venku a hustota osvětlení na světě neustále stoupala. Dnes na nás svítí i s billboardů, počítačů, televizí a mobilů a stále více lidí zažívá problémy se spánkem a zdravím obecně.

Tělo totiž potřebuje maximálně vlnovou délku červeného světla, aby začalo tvořit hormon spánku – melatonin. Nevšimli jste si třeba, že v hotelu bez TV a wifi, se najednou nápadně dobře usíná, protože před spaním dlouze nezíráte do obrazovky? Nyní už mobily i počítače nabízejí noční mód, kdy se obrazovka přeladí do červena.

Zdravotní problémy u lidí i úbytek hmyzu

Mnoho výzkumů dnes potvrzuje, že bílé světlo před spaním škodí našemu zdraví. Nejen že jsme ráno unavení a podráždění, ale může se rozvinou i deprese, úzkost či bipolární porucha. Fyzicky může spánková deprivace způsobovat kardiovaskulární problémy, snížení imunity dokonce i rakovinu. Narušení biologických hodin může vézt i k obezitě a cukrovce. U dětí má spánek vliv na vývin mozku. V přírodě dokážeme nočním svícením rozvrátit celé ekosystémy rostlin i zvířat. Netopýři nezvládají dobře lovit a třeba mořské želvy nemohou najít oceán a zamíří k záři města. Ochranáři mají pak plné ruce a celou noc přenášejí želvy v kyblících do moře.

Škodlivost bílého světla v noci uznal i Evropský parlament a je součástí nového Zákona na obnovu přírody, který vyšel 12. července 2023. Uznává se, že svícení způsobuje úbytek hmyzu i zdravotní problémy u lidí. Cílem je nahradit bílá světla oranžovým světlem a svítit jen při zemi. Prokázalo se i to, že méně světla nezvyšuje nehodovost ani kriminalitu. Řada obcí začala totiž řešit své světelné znečištění už mnohem dříve. Někde dokonce v noci vypínají osvětlení úplně. Obce mohou na výměnu pouličního osvětlení využít i mnohých dotací.

Je možné, že i vám vadí při spánku lampa přímo před oknem, nebo zářící billboard. Pokud si přejete takovou záležitost řešit s místními úřady, na webu www.bilesvetlo.cz najdete řadu užitečných formulářů, které můžete efektivně využít pro komunikaci s úřady.

Pokud chcete upozornit na nadměrný či zbytečný zdroj světla, můžete na sloup či billboard nalepit samolepku s QR kódem, která odkazuje na web. Můžete se se samolepkou na lampě pochlubit na sociálních sítích. Označením @hynekmedricky na IG navíc uděláte radost i hlavnímu autorovi tohoto projektu.

V neposlední řadě najdete na webu řadu článků i návodů, jak svítit správně u sebe doma a dopřát si tak zdravější spánek.

Vaše Láska k přírodě

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *