26. 8. 2023

Víte jak správně svítit?

Tou­to otáz­kou se zabý­vá pro­jekt Bílé svět­lo, kte­rý zalo­žil občan­ský spo­lek Svět­lo do Tmy. Jejich cílem je nau­čit nás, jak správ­ně sví­tit, abychom neni­či­li svo­je zdra­ví a nena­ru­šo­va­li jsme bio­rytmy naše­ho těla ani bio­rytmy v přírodě.

Modré vs. červené světlo

Ve dne jsem vysta­ve­ni svi­tu slun­ce, kte­ré obsa­hu­je celou šká­lu vlno­vých délek. Kaž­dá vlno­vá dél­ka se odrá­ží jako urči­tá barva. Na jed­nom kon­ci spek­tra vidí­me mod­rou bar­vu a na dru­hém čer­ve­nou, stej­ně jako v bar­vách duhy. Mod­rá stra­na spek­tra (krát­ké vlno­vé dél­ky) na nás září pou­ze přes den a dává tělu sig­nál, že teď má být aktiv­ní a říká­me jí bílé svět­lo. K veče­ru bílé svět­lo mizí a vystu­pu­je před svět­lo čer­ve­né z dru­hé stra­ny spek­tra (dlou­hé vlno­vé dél­ky). Čer­ve­né svět­lo říká tělu, že je čas na spá­nek, odpo­či­nek a rege­ne­ra­ci. Čer­ve­né svět­lo na nás záři­lo i z ohně a bio­rytmy člo­vě­ka tak nenarušovalo.

Také prv­ní žárov­ky sví­ti­ly hlav­ně v čer­ve­ném spek­tru, po II. Svě­to­vé vál­ce se však roz­ší­ři­lo uží­vá­ní nových záři­vek. Byly úspor­něj­ší, sví­ti­ly více a sví­ti­ly bíle, podob­ně jako na bílé­ho dne. Zača­ly se pou­ží­vat uvnitř i ven­ku a hus­to­ta osvět­le­ní na svě­tě neu­stá­le stou­pa­la. Dnes na nás sví­tí i s bill­bo­ar­dů, počí­ta­čů, tele­vi­zí a mobi­lů a stá­le více lidí zaží­vá pro­blémy se spán­kem a zdra­vím obecně.

Tělo totiž potře­bu­je maxi­mál­ně vlno­vou dél­ku čer­ve­né­ho svět­la, aby zača­lo tvo­řit hor­mon spán­ku – mela­to­nin. Nevšimli jste si tře­ba, že v hote­lu bez TV a wifi, se najed­nou nápad­ně dob­ře usí­ná, pro­to­že před spa­ním dlou­ze nezí­rá­te do obra­zov­ky? Nyní už mobi­ly i počí­ta­če nabí­ze­jí noč­ní mód, kdy se obra­zov­ka pře­la­dí do červena.

Zdravotní problémy u lidí i úbytek hmyzu

Mno­ho výzku­mů dnes potvr­zu­je, že bílé svět­lo před spa­ním ško­dí naše­mu zdra­ví. Nejen že jsme ráno una­ve­ní a podráž­dě­ní, ale může se roz­vi­nou i depre­se, úzkost či bipo­lár­ní poru­cha. Fyzic­ky může spán­ko­vá depri­va­ce způ­so­bo­vat kar­di­o­vasku­lár­ní pro­blémy, sní­že­ní imu­ni­ty dokon­ce i rako­vi­nu. Naru­še­ní bio­lo­gic­kých hodin může vézt i k obe­zi­tě a cuk­rov­ce. U dětí má spá­nek vliv na vývin moz­ku. V pří­ro­dě doká­že­me noč­ním sví­ce­ním roz­vrá­tit celé eko­sys­témy rost­lin i zví­řat. Neto­pý­ři nezvlá­da­jí dob­ře lovit a tře­ba moř­ské žel­vy nemo­hou najít oce­án a zamí­ří k záři měs­ta. Ochra­ná­ři mají pak plné ruce a celou noc pře­ná­še­jí žel­vy v kyblí­cích do moře.

Škod­li­vost bílé­ho svět­la v noci uznal i Evrop­ský par­la­ment a je sou­čás­tí nové­ho Záko­na na obno­vu pří­ro­dy, kte­rý vyšel 12. čer­ven­ce 2023. Uzná­vá se, že sví­ce­ní způ­so­bu­je úby­tek hmy­zu i zdra­vot­ní pro­blémy u lidí. Cílem je nahra­dit bílá svět­la oran­žo­vým svět­lem a sví­tit jen při zemi. Pro­ká­za­lo se i to, že méně svět­la nezvy­šu­je neho­do­vost ani kri­mi­na­li­tu. Řada obcí zača­la totiž řešit své svě­tel­né zne­čiš­tě­ní už mno­hem dří­ve. Někde dokon­ce v noci vypí­na­jí osvět­le­ní úpl­ně. Obce mohou na výmě­nu pou­lič­ní­ho osvět­le­ní vyu­žít i mno­hých dotací.

Je mož­né, že i vám vadí při spán­ku lam­pa pří­mo před oknem, nebo září­cí bill­bo­ard. Pokud si pře­je­te tako­vou zále­ži­tost řešit s míst­ní­mi úřa­dy, na webu www.bilesvetlo.cz najde­te řadu uži­teč­ných for­mu­lá­řů, kte­ré může­te efek­tiv­ně vyu­žít pro komu­ni­ka­ci s úřady.

Pokud chce­te upo­zor­nit na nad­měr­ný či zby­teč­ný zdroj svět­la, může­te na sloup či bill­bo­ard nale­pit samo­lep­ku s QR kódem, kte­rá odka­zu­je na web. Může­te se se samo­lep­kou na lam­pě pochlu­bit na soci­ál­ních sítích. Ozna­če­ním @hynekmedricky na IG navíc udě­lá­te radost i hlav­ní­mu auto­ro­vi toho­to projektu.

V nepo­sled­ní řadě najde­te na webu řadu člán­ků i návo­dů, jak sví­tit správ­ně u sebe doma a dopřát si tak zdra­věj­ší spánek.

Vaše Lás­ka k přírodě